بدیهی است که خواسته هر پدر و مادر متعهدی آنست که برای موفقیت فرزند خود بهترین موقعیت ها رافراهم سازد. در دنیای پر رقابت امروز که با شتاب هر چه تمام تر به سمت جهانی شدن پیش می رود، یکی از بزرگترین امتیازات برای فرزندان دو زبانه بودن است.

 

این امر نه تنها در دوران مدرسه و هنگام کاریابی امتیازی بزرگ به حساب می آید، بلکه در امر مهارتهای شناختی و حل مسله نیز به شدت اثر گذار است. هر چند پیمودن این راه برای اولیا خالی از نگرانی نیست لیکن روشهای فراوانی وجود دارند که با بکار گیری آنها مطمئنا فرزند شما می تواند در دوران کودکی بیشترین بهره را از یادگیری یک زبان داشته باشد.

 

پیشنهاد کارشناسان :

از نظر کارشناسان کودکان از بدو تولد توانایی یادگیری چندین زبان را بصورت موازی دارند ، تمامی کارشناسان زبان شناسی معتقد هستند که بهترین روش برای یادگیری زبان دوم و سوم هر چه زودتر از طریق آموزش غیر مستقیم بصورت بازی ، سرگرمی و دیدن کارتون های مناسب یادگیری انجام شود بهتر است ، کارشناسان آموزش مستقیم برای کودکان زیر 7 سال را توصیه نمی کنند .

♦ بهترین زمان برای شروع پرورش کودک دوزبانه از بدو تولد تا سه سالگی که دوران طلایی نامیده شده است ، مرحله دوم از 3 تا 8 سالگی می باشد

 

کودکانی که بصورت اتفاقی دوزبانه هستند :

بسیاری از کودکان بصورت اتفاقی دوزبانه هستند اما چطور ؟ کودکانی که در شهر های مرزی زندگی میکنند دوزبانه هستند و از محیطی که در آن زندگی میکنند زبان دوم را فرا گفته اند بصورت مثال همین شهر های جنوبی خودمان که مردم آنها به دوزبان عربی و فارسی مسلط هستند و یا آذری های ما که به دوزبان فارسی و ترکی مسلط هستند بدون آنکه کلاس و یا آموزش خاصی دیده باشند . لهجه و گویش محلی شامل این موارد نیز میشود

 

روش های جدید چگونه است ؟

در این متد با مجموعه های آموزشی و کارتون های جذاب محیط زبان دوم را در خانه برای کودکان شبیه سازی میکنیم و کودک با قرار گرفتن در معرض زبان دوم علاوه بر سرگرم شدن به راحتی بدون دخالت والدین زبان دیگری را یاد میگیرند بدون آنکه متوجه شوند .

والدین میبایست مجموعه ها و کارتون های مناسب سن کودک را تهیه کنند و بصورت منظم با رعایت نکات پروش کودک دوزبانه پیش بروند ، محیطی که برای کودک فراهم میکنید باید پر محتوا و مناسب باشد و نیاز به ترتیب بندی خاصی ندارد .

مجموعه های طبقه بندی شده توسط کمپانی های معتبر اروپایی و بصورت کاملا تخصصی طراحی شده است که علاوه بر زبان کودکان از این مجموعه ها مسائل بسیار زیادی می آموزند .

با توجه به اینکه کودکان به دیدن کارتون ها علاقه دارند آموزش ها خیلی سریع تاثیر خواهد گذاشت و در ذهن کودک نهادینه خواهد شد این پروسه را بصورت برنامه بلند مدت باید ادامه یابد تا حدی که کودک بصورت کامل بر زبان انگلیسی مسلط شود .

این متد بسیار موفق بوده و هم اکنون در سراسر دنیا از این روش از بدو تولد کودکان را دوزبانه پرورش میدهند تا در دوران تحصیلی و آینده شغلی موفق تر باشند .

 

دوزبانه کردن کودکان چه فوایدی دارد ؟

 ۱. یادگیری زبان جدید به رشد ذهنی و مغزی کودک می‌انجامد

مطالعات فراوانی حاکی از فایده‌های دو زبانگی و چند زبانگی برای ذهن و مغز کودکان است. پژوهشگران مدرسه بین‌المللی مطالعات پیشرفته در شهر تریسته ایتالیا سال ۲۰۰۹ تحقیقی را منتشر کردند در زمینه رشد ذهنی دو گروه کودک هفت ماهه. گروه اول از بدو تولد در معرض دو زبان قرار داشتند و گروه دوم در معرض یک زبان. یافته‌های این پژوهشگران بروشنی نشان می‌دهد که پردازش ذهنی کودکان دو زبانه سریع‌تر است.

در مطالعه دیگری نیز که سال ۲۰۱۶ در دانشگاه واشنگتن در سیاتل انجام گرفت، تصویربرداری از مغز کودکان یازده ماهه نشان داد که بخشهای مربوط به کارکردهای اجرایی در کودکان دوزبانه فعالیت بیشتری از همتایان تک‌زبانه‌شان دارد.

در یک تحقیق گسترده دیگر در سال ۲۰۱۲، پژوهشگران دانشگاه یورک در تورنتو کانادا نشان دادند که دوزبانگی مجموعه‌ای متنوع از توانایی‌های ذهنی را در ذهن کودک پدید می‌آورد. به عنوان نمونه کودکان دو زبانه کمتر در دام حواس‌پرتی می‌افتند که خود یعنی افزایش توجه و تمرکز.

 

۲. یادگیری زبان جدید باعث پیشرفت تحصیلی می‌شود

پژوهش‌های زیادی حاکی است که یادگیری زبان جدید احتمال موفقیت کودکان را در امتحانات مدرسه بالا می‌برد. یک تحقیق کلاسیک و مفصل روی بیش از هفده هزار دانش‌آموز آمریکایی حاکی از آن است که دانش‌آموزانی که به صورت مستمر زبان خارجی می‌خوانند نمرات بالاتری در آزمون کالج‌ها -یکی از دو امتحان استاندارد برای ورود به دانشگاه- کسب کرده‌اند.

 

۳. یادگیری زبان جدید باعث پیشرفت مهارت‌های کودک در زبان مادریش می‌شود

سالها پیش بسیاری بر این باور بودند که یادگیری زبان دوم کودک را بیشتر گیج می‌کند اما تحقیقات فراوانی نشان می‌دهد که کودکانی که دو زبان یاد می‌گیرند در امتحانات دروس مربوط به زبان مادری عملکرد بهتری دارند.

 

۴. فراگیری زبان جدید قدرت تفکر خارج از چهارچوب را در کودکان تقویت می‌کند

کودکان دو زبانه و چند زبانه بهتر می‌توانند به یک مسئله از دریچه‌های متفاوت نگاه کنند و راه‌حل‌های خلاق و خارج از چهارچوب ارائه کنند. کمیسیون اروپا در سال ۲۰۰۹ گزارش مفصلی را منتشر کرد که چگونه چندزبانگی خلاقیت، انعطاف ذهنی، حل مسئله و مهارت‌های ارتباطی را در افراد پرورش می‌دهد.

 

۵. دانستن زبان جدید فرصت‌های شغلی بیشتری برای کودکان فراهم می‌کند

امروزه بیش از هر زمان دیگری در حوزه‌های تعلیم و تربیت، مراقبت‌های بهداشتی، ترجمه، گردشگری، تجارت و روابط بین‌الملل فرصت‌های شغلی جدیدی پدید آمده که نیازمند متقاضیانی هستند که حداقل به بیش از یک زبان مسلطند.

پژوهشگران اقتصاد شهری در مؤسسه فناوری ماساچوست در یک مطالعه جالب که نتایجش سال ۲۰۰۲ منتشر شد نشان دادند که حقوق فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ایالات متحده که حداقل به یک زبان خارجی مسلطند دو درصد بیشتر از آنانی است که فقط به زبان مادری‌شان تکلم می‌کنند.

 

۶. یادگیری زبان دوم حس همدلی را در کودکان افزایش می‌دهد

پژوهشگران دانشگاه شیکاگو در تحقیق که سال ۲۰۱۵ منتشر شد نشان دادند کودکانی که در معرض فراگیری دو زبان یا بیشتر هستند بهتر می‌توانند از دید دیگران مسائل را ببینند و درک کنند. به بیان دیگر آموختن زبان کمک می‌کند کودکان بهتر خودشان را جای دیگری بگذارند، دیگری را درک و با او ارتباط برقرار کنند.

با توجه به نیازمندی‌های قرن بیست و یکم، شهروندانی که بیش از یک زبان بلد باشند احتمال موفقیتشان در آینده بیشتر است. کودکان دو زبانه و چند زبانه امروز شاید هنوز بدرستی درک نکنند که مادر پدرهایشان چه هدیه ارزشمندی در اختیارشان قرار داده‌اند ولی در آینده بی‌نهایت سپاسگزارشان خواهند بود.

 

منبع : بی بی سی BBC.com

 

 

مطالب مرتبط :

 

نکات مهم پرورش کودک دوزبانه

 

 باور های اشتباه درباره پرورش کودک دوزبانه

 

 تفاوت آموزش مستقیم و غیر مستقیم کودکان

 

 فرآیند یادگیری زبان از بارداری تا 4 سالگی

 

 

سوالات پر تکرار :

 

 آیا برای آموزش به کودک لازمه والدین زبان بلد باشند ؟

 

 کودکان چطوری از این کارتون ها زبان یاد میگیرند ؟

 

 آیا میتونم کارتون ها رو برای فرزندم ترجمه کنم ؟