نکاتی که باید در طول دوره آموزش برای کودکان رعایت شود : 

 

1- بی تفاوت باشید : اگر کودک شما شروع به پیشرفت کرده است و کلمه یا جملات را بیان میکند لطفا کاملا بی تفاوت باشید و شادی خود را پنهان کنید ، اصلا تشویق نکنید و کودک خود را مجبور به تماشای کارتون ها نکنید کاملا عادی برخورد کنید .

 

2- کارتون فارسی را از برنامه روزانه کودک حذف کنید : برای نتیجه گیری صحیح لازم است کارتون فارسی کامل حذف شود زیرا کودکان باید عادت به دیدن کارتون های انگلیسی کنند و بتوانند با آنها ارتباط برقرار کنند و یادگیری صورت گیرد .

 ( ممکن است قبل از شروع این شیوه کودک شما کارتون فارسی زیاد دیده و به آن عادت کرده  باشد در این صورت نیاز به صبر و و زمان دارد که کودک به مرور با کارتون های زبان انگلیسی ارتباط برقرار کند و کارتون فارسی کم و حذف شود )

 

3- ترجمه و تمرین انجام ندهید: با انجام این کار وارد مقوله آموزش مستقیم می شوید که نتیجه و روند کار تغییر خواهد کرد ، حتی اگر خودش علاقه نشان داد و یا پرسشی داشت بگویید نمیدانم و یا به زبان فارسی به او پاسخ دهید ، اجازه دهید کودک از طریق مجموعه ها و کارتون ها به پاسخ پرسش خود دست یابد ( انجام این کار موجب اختلال در تفکیک زبان ها برای کودک می گردد و اصلا توصیه نمی شود )

 

4- منظم باشید : هر روز بصورت منظم روزانه 2 الی 3 ساعت مجموعه را برای کودکان پخش کنید حتی اگه نگاه نکند باید در محیط خانه مکالمات زبان انگلیسی منتشر شود و کودک بشنود ، آموزش ها بصورت شنیداری نیز انجام میشود .

 

5- مکالمه و سوال و جواب به زبان انگلیسی انجام ندهید : اجازه دهید روند آموزش به آرامی و درستی پیش برود ، کودک را راها کنید و اصلا در روند کار عجله نکنید ، در این روش کودکان نباید متوجه شوند تحت آموزش قرار دارند ، از کودک سوال و جواب نکنید و از اطرافیان بخواهید که این کارو رو انجام ندهند تازمانی که کودک به تسلط کامل برسد ( انجام این کار موجب اختلال در یادگیری تلفظ صحیح کودک و آسیب به لهجه نیتیو کودک میگردد و توصیه نمی شود )

 

6- صبور باشید : پرورش کودک دوزبانه نیاز به صبر و زمان دارد ، هنگامی که شما در این راه قدم گذاشتید نشان از درایت و قدرت شماست پس از کودک توقع بیش از اندازه نداشته باشید ، کودکان همانگونه که زبان فارسی را پله پله آموختند زبان دوم را یاد خواهند گرفت ابتدا حروف و کلمات را یاد میگیرن و سپس با آن ها جمله میسازند .

 

7- از نظریه های شخصی به دور باشید : ممکن است در طول مسیر اطرافیان از سر محبت و دلسوزی راهنمایی به شما انجام دهند و برخی از آن ها نیز به ظاهر صحیح باشد اما قبل از هر اقدامی مشاوره و تحقیق با متخصص در این زمینه پاسخ شما را خواهد داد و زمانی خواهد رسید که نتیجه شیرین خستگی تمام راه را از دوش شما برخواهد داشت و اطرافیان آن را مشاهده خواهند کرد .

حتما تفاوت های آموزش مستقیم و غیر مستقیم را مطالعه نمایید .

 

8- زبان خود را همگام با کودکان پیشرفت دهید : زمانی خواهد رسید که کودک شما به زبان انگلیسی مسلط خواهد شد پیشنهاد میشود شما نیز اقدام کنید تا بتوانید در آینده نزدیک با او ارتباط برقرار کنید و از نتیجه شیرین آن لذت ببرید .

 

9- از زبان فارسی غافل نشوید : در این متد وظیفه اصلی والدین آموزش زبان مادریست پس حتما به مقدار کافی با کودک خود فارسی صحبت کنید و آموزش زبان انگلیسی و دیگر را به مجموعه ها و کارتون ها بسپارید .

 

10- تداوم داشته باشید : دراین شیوه نباید بین راه فاصله باشد حتما بعد از دوره های مقدماتی پکیج های سطح بالاتر را تهیه نمایید ، کارتون های مکالمه دار و آموزنده نیز در کنار پکیج ها بسیار مفید هستند و موجب پیشرفت در تقویت مکالمه و رفتارهای اجتماعی کودکان میگردد .

 

11- تنوع داشته باشید : تکرار کردن مجموعه های آموزشی برای کودکان بسیار مفید می باشد و آموزش را نهادینه میکند اما بعد از تکرار های متوالی نیاز می باشد که مجموعه های آموزشی و کارتون های آموزنده جدید برای کودک تهیه کنید زیرا تکرار بیش از حد یک کارتون و مجموعه خاص بعد از مدتی برای کودک دیگر جذاب نیست .

 

نکات مربوط آموزش کودکان زیر یکسال : والدینی که از بدو تولد اقدام به شروع آموزش کردند توجه داشته باشند که بیشتر بصورت صوتی در محیط خانه ترانه ها و داستان های کودکان را برای آنها پخش کنند تا در کنار صدای شما با زبان جدید آشنا بشه وآمادگی پیدا کنه برای دوره های بعد که نتیجه بسیار خوبی خواهد داشت . آموزش ها در این سنین بیشتر بصورت شنیداری انجام میشه ، این کار باید هر روز و منظم انجام بشه ، حتما مجموعه های مناسب سن کودک رو با مشاوره تهیه کنید . ( ازنشانه های ارتباط برقرار کردن کودکان با مجموعه ها شادی و لبخند بعد از شنیدن و دیدن مجموعه ها ، دست زدن و ذوق کردن می باشد )

زمانی که کودکان شروع به حرف زدن کنند متوجه خواهید شد که همگام با زبان مادری کلماتی را به زبان دوم بیان میکنند و به مرور با کلمات جمله سازی خواهند کرد .

پرورش کودک دوزبانه نیاز به زمان و صبر والدین دارد ، توجه داشته باشید بذری که کاشته میشه نیاز به مراقبت دارد تا نتیجه آن را ببینید و میوه آن را برداشت کنید کودکان نیز احتیاج به مراقبت دارند.

در این شیوه کلیه آموزش ها بصورت غیر مستقیم می باشد و کودک از محیط ایجاد شده بهره خواهد برد پس تا میتوانید این محیط را غنی کنید و اجازه دهید در محیطی شاد و لذت بخش ذهن خلاق کودک پرورش پیدا کند .

 

 

مطالب مرتبط :

 

باور های اشتباه درباره پرورش کودک دوزبانه

 

تفاوت آموزش مستقیم و غیر مستقیم کودکان

 

فرآیند یادگیری زبان از بارداری تا 4 سالگی

 

پرورش کودک دوزبانه چیست ؟

 

سوالات پر تکرار :

 

آیا برای آموزش به کودک لازمه والدین زبان بلد باشند ؟

 

کودکان چطوری از این کارتون ها زبان یاد میگیرند ؟

 

آیا میتونم کارتون ها رو برای فرزندم ترجمه کنم ؟