Top
 • پرورش کودک دوزبانه چیست ؟ ( آشنایی با متد جدید)

   

  بدیهی است که خواسته هر پدر و مادر متعهدی آنست که برای موفقیت فرزند خود بهترین موقعیت ها رافراهم سازد. در دنیای پر رقابت امروز که با شتاب هر چه تمام تر به سمت جهانی شدن پیش می رود، یکی از بزرگترین امتیازات برای فرزندان دو زبانه بودن است.

   

  این امر نه تنها در دوران مدرسه و هنگام کاریابی امتیازی بزرگ به حساب می آید، بلکه در امر مهارتهای شناختی و حل مسله نیز به شدت اثر گذار است. هر چند پیمودن این راه برای اولیا خالی از نگرانی نیست لیکن روشهای فراوانی وجود دارند که با بکار گیری آنها مطمئنا فرزند شما می تواند در دوران کودکی بیشترین بهره را از یادگیری یک زبان داشته باشد.


 • فرآیند یادگیری زبان در کودکان

   

   

  تصور اکثریت بر این است که یادگیری زبان از لحظه تولد شروع می‌­شود. ولی دانشمندان واشنگتن، استکهلم و هلسینکی دریافتند که جنین در رحم مادر کاملا صداها را می­‌شنود. آنها یک فایل ضبط شده متشکل از چندین کلمه مشخص را به مادران دادند و از آنها خواستند در هفته‌های آخر حاملگی این فایل­ها را پخش کنند. جنین در رحم مادر تقریبا 50 تا 71 بار این کلمات را خواهد شنید. بعد از تولد این کودکان مورد آزمایش قرار ­گرفتند. دانشمندان با گرفتن نوار مغز EEG از این کودکان وقتی آن کلمات پخش می­‌شدند تصاویر مغز آنها را مشاهده­ کردند.


 • توقف در آموزش زبان کودکان ( دوره سکوت در دوزبانگی )

   

  طبق نظریه کراشن اکثر یادگیرندگان زبان انگلیسی دوران سکوت (silent period) را تجربه میکنند که یک بازه زمانی است که زبان اموز قادر به صحبت کردن یا برقراری ارتباط به زبان دوم نیست.

  این دوره قبل از آنکه زبان آموزان به تولید شفاهی در زبان برسند اتفاق می افتد و معمولا مرحله پیش تولید (pre- production)  است. زبان آموزان نباید قبل از آنکه آماده شوند شروع به مکالمه کنند و نباید با قرار دادن آنها در تنگنا آنها را سرخورده کرد.

   


 • نکته های مهم برای آموزش زبان کودکان ( دوزبانگی )

   

   

  نکاتی که باید در طول دوره آموزش برای کودکان رعایت شود :

   

  1- بی تفاوت باشید : اگر کودک شما شروع به پیشرفت کرده است و کلمه یا جملات را بیان میکند لطفا کاملا بی تفاوت باشید و شادی خود را پنهان کنید ، اصلا تشویق نکنید و کودک خود را مجبور به تماشای کارتون ها نکنید کاملا عادی برخورد کنید .

   

  2- کارتون فارسی را از برنامه روزانه کودک حذف کنید : برای نتیجه گیری صحیح لازم است کارتون فارسی کامل حذف شود زیرا کودکان باید عادت به دیدن کارتون های انگلیسی کند و بتوانند با آنها ارتباط برقرار کنند و یادگیری صورت گیرد .

   


 • تفاوت آموزش مستقیم و غیرمستقیم برای کودکان در چیست ؟

   

  آموزش مستقیم کودکان یعنی چه؟

  آموزش مستقیم هدفی خاص و محدود دارد که در آن کودک باید مفهومی معین را یاد بگیرد و آن را با مفاهیم قبلی ذهن خود مربوط کند و از آن در مسائلی که برایش پیش می آید بهره بگیرد. مثلاً آموزگار حرف «ن» را به کودک می آموزد؛ او باید آن را یاد بگیرد و کلماتی را که در آنها حرف «ن» بکاررفته است بخواند و بنویسد ودر همه جا آن را باز شناسد، یا از راه مشاهده های گوناگون دریابد که گیاه از دانه می روید؛ بتواند دانه را باز بشناسد، آن را بکارد و اهمیت دانه را از نظر زندگی گیاهی دریابد.


 • باور های اشتباه درباره پرورش کودک دوزبانه

   

  شاید خیلی از شما تصمیم گرفته‌اید کودک خودتان را دوزبانه پرورش دهید، ولی موج عظیمی از باورهای منفی اطرافیان سمت شما هجوم می‌آورد و عقاید عجیب‌ و غریب خودشان را به شما تحمیل می‌کنند.

  شما به ‌عنوان فردی که دنبال بالابردن سطح آگاهی خود هستید، باید نظرات آن‌ها را بشنوید و از آن‌ها تشکر کنید که شما و کودک شما دغدغۀ آن‌هاست، ولی مسیر صحیح را خودتان انتخاب کنید.


 • از چه سنی برای شروع دوزبانگی باید اقدام کرد ؟

   

  مطالعه‌ای که در اوایل سال ۲۰۱۸ در دانشگاه MIT و بر اساس یک آزمون آنلاین با ۶۷۰ هزار شرکت‌کننده انجام شد، نشان داد که برای موفقیت در یادگیری یک زبان در حد گویندگان محلی، بهتر است تا قبل از سن ده­ سالگی شروع کرد، چراکه بعدازاین سن توانایی یاد گیری کاهش میابد.

  دنیجلا ترنکیک Denijela terenkik، استاد روان­شناسی زبان از دانشگاه نیویورک می‌گوید: مهم‌ترین موضوعی که باید درک کنیم، این است که همزمان با افزایش سن بسیاری از چیزهای دیگر هم در ما دستخوش تغییر می‌شود. زندگی بچه‌ها کاملاً با افراد بزرگسال تفاوت دارد. پس وقتی مهارت‌های زبانی


 • آیا برای دوزبانه کردن والدین باید به زبان مسلط باشند ؟

   

  با توجه به این که مجموعه ها کاملا تخصصی و جذاب طراحی شده و به تنهایی آموزش های لازم رو به کودک منتقل خواهد کرد ، نیازی ندارند که والدین در روند آموزش وارد شوند و یا دخالت داشته باشند پس دانش زبانی والدین در این نوع آموزش برای شروع هیچ کمکی نخواهد کرد کارشناسان تاکید دارند که در این شیوه تا قبل زمان مدرسه از آموزش های مستقیم پرهیز کنید و اجازه دهید کودکان از طریق مجموعه های جذاب مثل کارتون ها و بازی های سرگرم کننده زبان رو فرا بگیرند و از آن لذت ببرند .


 • کودکان چگونه از کارتون زبان یاد میگیرند ؟ یعنی تاثیر داره ؟

   

  یکی از ابزارهایی که در پروش کودک دوزبانه، مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از کارتون می باشد. کارتون ها در آموزش زبان دوم بسیار مفید و کاربردی می باشند. کارتون ها معمولا به گونه ای ساخته می شوند که بتوانند کودکان را جذب کنند به همین دلیل سازندگان به همه جنبه های آنها توجه ویژه ای میکنند از جمله زبان.

  مغز کودکان از بدو تولد این توانایی را دارد که از محیطی که در آن زندگی میکنند الگو بگیرند بصورت مثال اگر کودک شما در شهر یا کشور دیگه ای زندگی ....


 • آیا دوزبانگی موجب تاخیر و اختلال در صحبت کردن کودکان میشود ؟

   

   

  بسیاری از افراد تصور می کنند که دو زبانگی موجب اختلال در ارتباط کلامی (برای مثال تاخیر در گفتار کودک) می شود. به همین دلیل و برای اجتناب از مشکل بسیاری از خانواده ها از آموزش زبان دوم به فرزند خود پرهیز می کنند. تحقیقات هرگونه ارتباط بین دو زبانگی و اختلال در زبان یا تاخیر در گفتار را مردود می دانند. این گونه باورها حاصل تعصب و تفکر بی اساس به نتیجه ی تحقیقات زبانی و شناختی است. تفاوت های ارتباطی کودکان دو زبانه باید از اختلالات ارتباطی متمایز گردد. عدم ایجاد این تمایز مهم تا حدودی به دلیل اشتباهات اساسی در ارزیابی و طبقه بندی رخ می دهد ....